Porozmawiajmy o pędzlach i włosiach pędzli

Porozmawiajmy o pędzlach i włosiach pędzli

Można napisać, że jest to efekt wygody i dopasowywania narzędzi do naszego stylu i pracy bądź po prostu braku świadomości już na początkowym etapie pracy w zawodzie. Niestety obecnie na rynku wbrew pozorom mało jest placówek szkoleniowych czy też szkoleniowców - freelancerów, którzy przykładają uwagę do takich zagadnień jak włosie pędzla, jego kształt, wielkość narzędzia czy tez odpowiednie nabieranie produktów pędzlami. Mały jest nacisk na podstawy pracy z narzędziem a to klucz do precyzyjnego i jakościowego makijażu.


Na temat kształtów i włosia pędzli można byłoby pisać elaboraty, nie mamy jednak dość miejsca na tak długą publikację - w kilku słowach opowiem Ci o najważniejszych funkcjach i zasadach pracy z pędzlami o różnym włosiu.


Obecnie na rynku polskim do dyspozycji mamy szerszy wybór włosia pędzli niż choćby przez ostatnie 5-6 lat, rynek produkcji pędzli do makijażu z roku na rok nasyca się coraz to ciekawszymi propozycjami i modelami. Najczęstszym włosiem wybieranym przez polskie makijażystki bądź makijażystów jest włosie z kozy lub kucyka, ponieważ to włosie można było spotkać najczęściej czy to na YouTube wśród youtuberek czy wśród profesjonalnie zajmujących się makijażem. W ostatnich dwóch latach swoje odkrycie na rynku polskim ma również wiewiórka i kuna - wszystko to za sprawą wschodnich wizażystów, którzy są przodownikami w trendach makijażu, rzadko kiedy można spotkać artystkę makijażu ze wschodu, która używa podczas swojej pracy włosia z kozy.Zatem jakie wyróżniamy włosie pędzli?


Włosie dzielimy na naturalne, syntetyczne/sztuczne i mixy włosia naturalnego i syntetycznego.


Do włosia naturalnego zaliczamy: wspomnianą wcześniej kozę, kucyka, wiewiórkę, kunę, ale także sobola, jenota czy nawet włosie z kota czy borsuka. Nie będziemy omawiać wszystkich typów włosia naturalnego ale skupimy się na tych, które obecnie są najczęściej używane przez polskich makijażystów czyli: koza, kuna, kucyk i wiewiórka.Włosie naturalne dzielimy również na dwa segmenty - Koza, kucyk i kuna charakteryzuje się włosiem porowatym, twardym, błyskiem matowym, oddającym więcej produktu na powiekę czy skórę twarzy. Z tych trzech typów włosia to kuna oddaje najwięcej produktu i to ona wbrew pozorom charakteryzuje się znacznie większą porowatością niż kucyk czy koza.


Wiewiórka posiada włosie miękkie, lejące, intensywnie lśniące oddające znacznie mniejszą ilość produktu. To włosie zawsze rekomenduję swoim uczennicom początkującym, które chcą nauczyć się pracy z pędzlem - wiewiórka nie zrobi plam na powiece, których nie da się rozblendować w przypadku np. kozy to jest znacznie łatwiejsze do wykonania.


Włosie naturalne idealnie nadaje się do suchych tekstur takich jak cienie do powiek, bronzery, róże, pudry etc.


Włosie syntetyczne z kolei jest włosiem, które najczęściej jest sztywne, bardzo elastyczne, praktycznie nie odkształcające się tak jak w przypadku włosia naturalnego. Czasami można spotkać włosie syntetyczne bardzo miękkie zbliżone do włosia naturalnego. Włosie syntetyczne może być zbudowane z taklonu, nylonu lub mixów z domieszką włosia naturalnego najczęściej kozą.


Włosie syntetyczne niezwykle dobrze chłonie wszystkie te typy produktów, które są mokre czyli pomadki, tinty, eyelinery, róże, bronzery w kremie, płynne rozświetlacze czy podkłady. Do pielęgnacji i baz pod makijaż doskonale sprawdzają się mixy włosia syntetycznego z naturalnym.


Jak stosować wskazane włosie w praktyce makijażu?


Włosie z kozy, kucyka czy kuny stosuj wówczas gdy chcesz makijaż wzmocnić - idealnie nada się do pogłębiania makijażu na ruchomej powiece bądź wzmocnienia konturowania. Dobrym rozwiązaniem będzie również praca centralnie w załamaniu powieki.


Włosie z wiewiórki rekomenduję do pracy na załamaniu i ponad załamaniem powieki czyli w tzw. blendzie. Warto pamiętać w tym miejscu o tym aby do blendowania wybierać pędzle o szerszej, okrągłej budowie pędzla.


Włosie sztuczne/ syntetyczne lub MIX - idealnie nada się do mokrych formuł ale tez bardzo często można wykorzystać te włosie np do zmiękczania konturowania i budowania światłocienia aby efekt był na skórze lżejszy.


Aby poznać zastosowanie wskazanego włosia i kształtów pędzli serdecznie zachęcam Cię do odwiedzenia mojej pracowni w Olsztynie i skorzystania z kursów makijażu :) Kursy makijażu pozwolą Ci nabyć doskonałe umiejętności manualne ale również wzmocnią Twoją pewność siebie i ułożą wymarzoną drogę zawodową jaką jest wizaż :)